Nyheter

En ny termin började nyss med stora förväntningar och många saker i kalendern. Vi har haft 20-års jubileum och invigning av vårt nybyggda skolhus. VI har haft besök av kören Watoto från Uganda och vi har haft massor av helt vanliga lektioner. Nu har det blivit oktober och det står inte på förrän det blir jullov. För dig som funderar...

Att vara rektor på Immanuelskolan är det mest fantastiska arbete jag haft i mitt liv. Att bli utmanad, överraskad och få göra skillnad på riktigt är en del av min vardag. Nu så här i början på ett nytt år brukar jag alltid försöka se tillbaka på året som gått och samtidigt försöka dra slutsatser och göra upp planer för...

För snart 20 år sedan var vi en handfull entusiaster som hade varit ute på stan med en cafébuss och mött många ungdomar som farit illa under sin skoltid. Vi drömde om att göra skillnad och vara ett alternativ. Ingen av oss hade någon erfarenhet av företagsledning eller att i egen regi bedriva skolverksamhet. Jag själv hade arbetat på två...